Jak dbać i prać ubrania z haftem?

Zamówiłeś u nas haftowane ubrania? Zastanawiasz się, jak o nie zadbać by nie uszkodzić zdobień? Oto kilka sprawdzonych sposobów na to, jak radzić sobie z produktami z haftem, aby go nie uszkodzić i sprawić by przez wiele lat przetrwał w idealnym stanie.

Oferujemy najwyższej jakości ubrania haftowane, a co za tym idzie, ubrania haftowane charakteryzuje wysoka wytrzymałość, odporność na ścieranie i przebarwienia. Najbardziej trwałą techniką zdobienia, odporną na deformację pod wpływem użytkowania, prania oraz czyszczenia jest haft maszynowy. Jednak niezależnie od sposobu wykonania haftu, dbając o ubrania warto dołożyć szczególnych starań, jeżeli chcemy, by służyły nam na lata. Sprawdź, jak prawidłowo obchodzić się z ubraniami z haftem, by zachować je w perfekcyjnym stanie jak najdłużej.

Jeżeli zamówiłeś u nas ubrania do własnej kolekcji odzieżowej, pamiętaj jak prać ubranie. Poprzez użycie na metkach właściwych symboli i informacji jest pokazane, jak prawidłowo zadbać o ubrania z elementami haftu i zdobień.

Materiał

Nim wrzucisz swoje ubranie do pralki i wybierzesz program, sprawdź, z jakiego materiału wykonana jest odzież. Haft na tkaninę mógł zostać naniesiony najbardziej trwałą techniką, ale jeżeli temperatura prania uszkodzi sam materiał, haftowi to nie pomoże. Zwróć więc uwagę, na to, co pierzesz i podążaj za wskazaniami producenta odzieży. Czy jest to bawełna, którą można prać w zależności od typu materiału w 40˚C, 60˚C lub nawet 90˚C, czy też len, który dobrze znosi pranie w 40-60˚C. Włókna syntetyczne (np. wiskoza) pierz w wodzie zimnej lub letniej (30-40˚C), zaś sztuczne włókna, takie jak poliester lub poliamid możesz zanurzyć nawet w gorącej wodzie (40-60˚C). Szczególną uwagę zwróć na tkaniny bardzo delikatne, jak np. jedwab. Należy prać go ręcznie w zimnej wodzie lub wybierając specjalny program przeznaczony do wrażliwych tekstyliów.

Typ haftu

Temperaturę prania dostosuj również do typu haftu, jakim oznaczona jest Twoja odzież. Jeżeli zdecydowałeś się na haft maszynowy, to z pewnością wiesz, że znosi bardzo dobrze nawet wysokie temperatury prania. Oznaczone nim bawełniane ręczniki mogą być prane z powodzeniem nawet w 95˚C, jak to się dzieje regularnie np. w przemyśle hotelarskim. Haft maszynowy prany nawet wielokrotnie w takich warunkach wciąż zachowuje swoje kształty i kolory.

Proszki i płyny

W przypadku prania odzieży haftowanej nie musisz obawiać się o negatywny wpływ środków piorących. Nici nie tracą swojego połysku nawet po wielokrotnym praniu, są również odporne na działanie silnych detergentów.

Inne przypadki

Jeżeli Twoją odzież zdobią aplikacje hafciarskie, pamiętaj o ogólnej zasadzie dotyczącej prania: wszystkie ubrania warto zawsze wrzucić do pralki na wewnętrznej stronie. Pozwala to dodatkowo zabezpieczyć wrażliwe elementy przed nadmiernym tarciem o powierzchnię bębna pralki oraz o inne prane tekstylia. Pranie na lewej stronie pozwala uniknąć ścierania się naszych zdobień, chroni również szczególnie haft przed rozwarstwieniem lub zahaczeniem o niebezpieczne detale, takie jak zamki, haftki, guziki lub sznurki, mogą one bowiem doprowadzić do uszkodzenia zdobień.

Woreczki

Jest jeszcze jeden sposób, który pozwoli Ci zadbać o haftowane ubrania! Jeżeli chcesz uniknąć zaciągnięć na przestrzennym hafcie oraz nie doprowadzić do innych uszkodzeń delikatnych części ubrania, pierz swoje części garderoby w woreczkach. W sklepach drogeryjnych dostępne są różne rozmiary zapinanych na zamek, bezbarwnych, lekkich pokrowców, w których można schować ubrania ozdobione haftem podczas prania. Zabezpieczą one dodatkowo wrażliwe tekstylia, same zaś są bardzo odporne na zużycie, wyciągnięte z pralki schną zaś błyskawicznie!

Suszenie

Nici stosowane w hafcie są również odporne na wysokie temperatury podczas suszenia ubrań w suszarce bębnowej lub bezpośrednio na słońcu. Nie obawiaj się więc o elementy haftowane podczas suszenia, nie utracą one swoich kolorów pod wpływem wysokiej temperatury, nie staną się też bardziej podatne na ścieranie.

Prasowanie

Nie musisz uciekać się do wyrafinowanej ekwilibrystyki, chcąc wyprasować ubrania z haftem. Pamiętaj, że każdą odzież warto prasować na lewej stronie, co chroni tkaninę i zapobiega pozostawieniu na ubraniu śladów żelazka. Odzież haftowana może być jednak prasowana nawet w wysokich temperaturach. Jeżeli prasujesz znajdujący się na prawej stronie ubrania haft, użyj ściereczki, która dodatkowo zabezpieczy delikatne elementy oraz pozwoli równomiernie działać żelazkiem na zdobienie i tkaninę, na której wykonany jest haft.

Podobne wpisy