Odzież BOHO

Boho to styl cieszący się rosnącą popularnością wśród ludzi ceniących nietypowe kreacje, ale również w innych kategoriach, takich jak aranżacja wnętrz. Osoby zaznajomione z najważniejszymi zasadami tego stylu bez problemu go rozpoznają. Czym właściwie jest, dzięki czemu się wyróżnia i co jeszcze warto wiedzieć na jego temat? Poniżej znajdują się cenne informacje i wskazówki dotyczące jednego z najbardziej charakterystycznych stylów.

A skąd się wziął styl BOHO?

BOHO to styl, którego nazwa nawiązuje do bohemy artystycznej. Wywodzi się z osiemnastowiecznej Francji, chociaż raczej dotyczył przede wszystkim aranżacji wnętrz. Przywodzi na myśl artystyczny nieład, eklektyzm i różnorodność typowy dla cyganerii modernistycznej. Na przełomie XIX i XX wieku paryska bohema artystyczna skupiona w biednych dzielnicach Paryża wyznaczała trendy całej Europie. To właśnie do tamtych czasów, w których tworzyli Max Jacob czy Pablo Picasso, nawiązuje dzisiejszy styl BOHO. Dziś łączy on w sobie elementy typowe dla kultury hippisowskiej oraz cygańskie wzory, sploty czy fasony. Ubrania w stylu BOHO muszą być zwiewne, luźne i zapewniać komfort, a przy okazji wraz z dodatkami prezentować pomysłowość właściciela.

Czym się wyróżnia styl BOHO?

Styl BOHO rządzi się kilkoma zasadami, które w sumie decydują o finalnym efekcie. Przede wszystkim ubrania w stylu boho muszą być zwiewne. Im więcej materiału, tym bardziej lekka wydaje się cała kreacja, a taka właśnie musi być. Dzięki temu ubiór nie kojarzy się ze sztywnym uniformem, ale właśnie z luzem i artystycznym nieładem.
BOHO to również koloriada wzorów i motywów florystycznych, botanicznych i zwierzęcych. Nie muszą być dosłowne, ale symboliczne motywy świetnie podkreślają całość, podobnie jak motywy etno. Ponadto styl ten silnie nawiązuje do natury i oddaje jej poniekąd hołd, dlatego królują w nim naturalne tkaniny i kolorystyka kojarząca się z przyrodą. Kolory takie, jak brązy, beże i zielenie idealnie wpisują się w styl BOHO. Ostatnim parametrem istotnym w tym wypadku jest wspomniana już wcześniej swoboda. Nie ma w tym styli miejsca na obcisłe i krępujące ruchy elementy garderoby. Najważniejszy jest komfort, zwiewność i pełna wygoda, dlatego zarówno sukienki , bluzy i bluzki, jak i spodnie czy koszule muszą być luźne.

Podobne wpisy