Odzież ETNO

Styl ETNO powinien być związany z określonym krajem, miejscem narodowym, kulturą, sztuką lub historią (etno w języku greckim ethnos oznacza naród, rasę). Inspiracją modową są tu motywy ludowe. Sięgamy wówczas do naszych korzeni, pokazujemy osobistą tożsamość kulturową i łączymy się z krajem, który nas inspiruje, wybierając ubrania z motywami stylu etno. Na przykład wzory etniczne mogą obejmować zarówno polskie motywy ludowe, jak i motywy ukraińskie, azteckie.

Stroje etniczne to coś więcej niż chęć wyróżnienia się z tłumu i bycia zauważonym. Dla jednego może to być symbol ukochanej kultury, dla innego uszyty kawałek historii. Poza różnorodnymi wzorami ubrania w stylu etno są wygodne i nie krępują ruchów. Idealnie pasują do modnego stylu życia slow & eco.

Czym się wyróżnia odzież ETNO?

Projektanci coraz częściej sięgają po motywy etno, a gwiazdy i celebryci chętnie prezentują je na wybiegach, na ulicy oraz w domu. Jest naprawdę wiele opcji. Styl etno na ogół kojarzy się z orientalnymi wzorami, często kwiatowymi lub geometrycznymi oraz bardzo dużymi i wyrazistymi ubraniami. Mocne kolory lub odcienie ziemi, frędzle, pompony, hafty. Delikatne i przewiewne naturalne tkaniny, takie jak len, bawełna i wełna. Są to zazwyczaj długie sukienki, tuniki, koszule i bluzki, koszulki, szarawary, szorty.

Kreacje mody w stylu etno uzupełniają: wyrazista, duża, ciężka, metaliczna lub kolorowa biżuteria, różne nakrycia głowy: kapelusze, turbany wszelkiego rodzaju, oraz galanteria: zazwyczaj skóra lub filc, czy buty wykonane z naturalnych materiałów z frędzlami i koralikami.

Podobne wpisy